ثبت علامت تجاری

یک علامت تجاری یک کلمه، شعار، عبارت، نماد، طراحی، و یا ترکیبی از مواردی است که نام تجاری نامیده می شود و برای تمایز برخی از کالاها یا خدمات بیش از دیگران استفاده می شود. ثبت نام یک علامت تجاری، در حالی که لازم نیست، اطلاع عمومی از مالکیت ثبت شده در علامت را به اطلاع عموم می دهد و حق ثبت منحصر به فرد را برای استفاده از علامت در ارتباط با کالا و خدمات تحت پوشش آن در حوزه قضایی که ثبت شده است، به ثبت کننده می دهد. هیچ ثبت نامی وجود ندارد که حفاظت و شناسایی بین المللی کامل را انجام دهد، اما مراحل زیر نحوه حرکت به حفاظت بین المللی علامت تجاری شما را شرح می دهد.در این مقاله ثبت سبز پنج عامل خارجی موثر در موفقیت یک شرکت را به صورت جامع ارائه می دهد.ثبت شرکت و انتخاب وایجاد صحیح آن بسیار حساس و اساسی است. ما با افتخار اعلام می داریم که ثبت شرکت شما را در اروپا و آسیا و… در اسرع وقت انجام می دهیم. ثبت شرکت و  ثبت برند خود را در تمام جهان به ثبت سبز بسپارید.

ثبت نام علامت تجاری در داخل کشور( ثبت نام علامت تجاری بین المللی )

علامت تجاری را ایجاد کنید علامت که شما ایجاد می کنید باید واجد شرایط ثبت نام باشد. این به این معنی است که با قوانین مطابقت دارد و احتمالا با علامت های دیگر اشتباه گرفته می شود. به عبارت دیگر، علامت نباید شبیه علامت های دیگری باشد که چگونه آن ها به نظر می رسد، برای تلفن های موبایل یا قابل درک است و نباید کالا یا خدمات یکسان یا مشابه را نمایندگی کند.
شما باید تلاش کنید یک علامت قوی ایجاد کنید، یعنی این که به اندازه کافی متمایز است، به طوری که از طرف دیگر از استفاده از آن جلوگیری شود.
اگر علامت تجاری شامل متن باشد باید خواندن،  تلفظ آسان باشد. همچنین باید به راحتی در تمام زبانهایی که مرتبط هستند به یاد بیاوریم.
اجتناب از علامت هایی که حاوی نکات منفی یا نامطلوب در هر زبان هستند و تلاش برای ایجاد یک علامت است که قابل انطباق با تبلیغات در تمامی فرهنگ هایی است که در داخل آن تبلیغ می شود. [2]
اجتناب از علامت هایی که ممکن است در نظر گرفته شوند عمومی یا توصیفی باشند که عمدتا صرفا نام خانوادگی فرد است و یا بدون داشتن اجازه کتبی به یک فرد زنده مراجعه می کنند. شما همچنین نمیتوانید علائم تجاری را با موضوع ممنوعه ثبت نام کنید، مانند نامهای تجاری و یا پرچمهای رسمی هر نهادهای سیاسی یا هر علامتهایی که توسط قانون محدود شده اند (به عنوان مثال Smokey Bear).

علامت تجاری
علامت تجاری

یک علامت تجاری را به صورت بین المللی ثبت کنید

آماده ثبت نام علامت در داخل کشور شوید. اکثر کشورها یک روش خاص برای پیگیری دارند تا یک علامت را در داخل کشور ثبت کنند. برای مثال، در ایالات متحده برای ثبت نام یک علامت تجاری فدرال، ثبت نام باید یک پرونده را با اداره ثبت اختراع و علامت تجاری ایالات متحده (USPTO) ثبت کنید. برای ایجاد مبنایی برای ثبت علامت با USPTO یک ثبت کننده باید:
فرمت علامت خود را مشخص کنید و تعیین کنید که علامت شما چیست: (1) در فرمت شخصیت استاندارد، یعنی علامت تجاری تنها شامل کلمات، حروف، اعداد یا هر ترکیب از جمله بدون همراه سبک، فونت، اندازه، رنگ یا طراحی (2) یک قالب سبک / طرح یا یک (3) علامت صدا. [3]
شناسایی کالا و خدمات قابل استفاده که علامت به آن اعمال می شود.
جستجو در پایگاه داده بر روی سیستم جستجوی الکترونیکی علامت تجاری (TESS)  وب سایت USPTO برای انجام جستجوی رایگان برای تعیین اینکه علامت شما احتمالا با یک علامت ثبت شده قبلی یا درخواست در حال تعلیق اشتباه گرفته نشود. اطمینان حاصل کنید که چگونه سیستم TESS کار می کند، چه چیزی شامل آن می شود، و چگونه قبل از استفاده از آن، تفسیر نتایج را تفسیر کنید. [5] [6] [7]
تصمیم بگیرید که آیا باید تحت “استفاده در تجارت” یا “قصد استفاده از” اساس کار کنید. اگر قبلا از علامت تجاری در تجارت بین الملل استفاده کرده اید (به عنوان مثال، در تجارت بین ایالت ها یا بین ایالات متحده و یک کشور خارجی)، می توانید تحت “استفاده در تجارت” از فایل استفاده کنید. اگر هنوز این کار را انجام نداده اید، اما در آینده نزدیک باید از علامت استفاده کنید، شما باید زیر “قصد استفاده از” را بنویسید. [8] پس از آن شما باید بیش از سه سال زمان لازم برای شروع استفاده واقعی خود را داشته باشید تا ثبت نام خود را بدست آورید، در حالی که درخواست شما مجاز است.
توجه داشته باشید که هر کسی که برای ثبت پرونده ثبت علامت تجاری در کشورهای دیگر آماده می شود، همچنین باید جستجوهای لازم را برای مارک های مشابه در هر یک از این کشورها انجام دهد، که ممکن است برای کالاها یا خدمات مربوط به طبقه بندی مرتبط باشد. اگر یک نام تجاری مشابه در کشورهای دیگر استفاده شده یا ثبت شده در سایر کشورها باشد، ثبت نام داخلی شما در آنجا قابل اجرا نیست، حتی اگر توسط USPTO اعطا شود.

درخواست ثبت نام علامت تجاری را در داخل کشور بنویسید

متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری می بایست  با ورود به سامانه ی http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند نمایند.این سامانه جهت ثبت علائم تجاری در نظر گرفته شده است و شما می توانید بدون مراجعه ی حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری ،علامت خود را ثبت نمایید.
پاسخ اداره صرفاَ از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده است و تمامی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست(رفع نقص،پرداخت حق الثبت،تمدید،انتقال و …)امکان پذیر است.
لذا چنانچه گقتیم ،برای ثبت برند پس از ورود به سامانه گفته شده می بایست با کلیک روی لینک ثبت نام  کلیه ی مراحل را گام به گام طی کنید. لازم است قبل از شروع مراحل ،مدارک  مورد نیاز را آماده نمایید و آن ها را اسکن کنید.
مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری عبارتند از: شخص حقیقی: کپی شناسنامه،کارت ملی،کپی کارت بازرگانی(در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد) ،کپی مجوز فعالیت(جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
این نرم افزار باید شامل تمام اطلاعات لازم، از جمله فایل پیوست، برای بررسی، شامل یک نقاشی از علامت (به عنوان قابل اجرا) و یک نمونه از نام تجاری مورد استفاده در کالاها یا خدمات (در صورتی که تحت “استفاده در تجارت” )، و سایر مجوزها، مراجع یا سلب مسئولیتهایی که ممکن است لازم باشد.
وکیل پرونده را بررسی خواهد کرد و تعیین اینکه آیا درخواست و علامت مطابق با قوانین و مقررات مطابقت دارد، علامت را بررسی می کند و تعیین می کند که آیا با سایر علامت های ثبت شده یا برنامه های در حال انتظار درگیر است. وکیل تصمیمی برای تصویب درخواست یا رد آن را صادر می کند. رد شدن به صورت یک عمل اداری است که دلایل رد را توضیح می دهد.
باید در مورد اقدام اداری پاسخ داده شود تا توضیح دهد که چگونه کمبود در طی شش ماه اصلاح خواهد شد یا برنامه رها می شود. [10] در صورت لزوم، ممکن است درخواست تنها در موارد خاص و محدود انجام شود، و بعضی از رد کردن ها باعث می شود که متقاضی شروع به کار کند. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی به نام یک فرد (نهاد) که مالکیت علامت تجاری را ندارد، ممکن است درخواست را به عنوان یک ماده محروم سازد.
پس از آنکه درخواست پذیرفته شد، علامت “برای مخالفت منتشر می شود”، شروع یک دوره 30 روزه می کند که در آن دیگران ممکن است دلیلی بر عدم ثبت نام علامت تجاری ثبت کنند. اگر هیچ مخالفتی وجود نداشته باشد یا اگر از طرف متقاضی حل شود، ثبت نام علامت تجاری مجاز است.

علامت تجاری
علامت تجاری

ثبت علامت تجاری بین المللی

یک وکیل تجاری را در نظر بگیرید. یک وکیل میتواند به شما کمک کند یک علامت قوی ایجاد کنید، درخواست خود را پر کنید و آن را به درستی ارسال کنید. کمک وکیل نیز برای پرداختن به امور فنی “دفتر کار” یا “پرونده” دعوی قضایی و زمانی که برای محافظت از علامت تجاری خود پس از ثبت نام، ارزشمند خواهد بود. وکیلانی را انتخاب کنید که متشکل از علائم تجاری و مالکیت معنوی است، نه یک متخصص عمومی.

تصمیم گیری در مورد سایر کشورها برای ثبت نام
ثبت نام علامت تجاری بین المللی

تعیین اینکه چه نوع حمایت بین المللی ضروری است. در نظر بگیرید که در آن می خواهید علامت را علاوه بر کشور خود که دارای محل اقامت است محافظت شود.
برای تعیین ثبت برند اینکه کدام کشور شما ممکن است حفاظت و شناسایی علامت خود را در نظر بگیرید، در نظر بگیرید که کدام کشورها در حال حاضر در دسترس شما هستند.
علاوه بر این، در نظر بگیرید که کشورها در آینده محصولات و خدمات شما را در اختیار شما قرار می دهند، چرا که استفاده واقعی از پیش ثبت نام نیست. [11]

انجام جستجوی بین المللی درست همانطور که دفتر USPTO نیاز به جستجو داخلی برای علامت های مشابه یا مشابه مشابه دارد، عاقلانه است که تعیین کنید آیا علامت های مشابه یا مشابه در سطح بین المللی وجود دارد یا در حوزه های قضایی خارجی که در آن شما حفاظت و شناخت لازم را تعیین کرده اید. [12]
بعضی، اما نه همه کشورها، پایگاه های قابل جستجو خود را دارند.
برای گزینه های دیگر برای انجام جستجوی یک علامت تجاری به صورت بین المللی، با یک شرکت متخصص در چنین تحقیقاتی یا با استفاده از رجیستری علامت تجاری ملی تماس بگیرید. [13]

تعیین اینکه معاهدات یا پیمان های بین المللی متعلق به کشور شما است. بررسی اینکه آیا کشور شما موافقتنامه های علامت تجاری با کشورهای دیگر دارد. برخی از توافق نامه های بین المللی، که اجازه می دهد یک ثبت نام علامت تجاری در تعدادی از کشورهای دیگر به رسمیت شناخته شود، وجود دارد. در حالی که مراحل بعدی لازم است، ثبت نام داخلی می تواند به عنوان مبنایی برای درخواست با مجموعه ای از کشورها که در این توافقنامه هستند، عمل کند. مثلا:
علامت تجاری ایالات متحده این علامت را به طور خودکار از علامت در کشور دیگری محافظت نمی کند بلکه یک درخواست در انتظار است قبل از دفتر ثبت اختراع و علامت تجاری ایالات متحده (USPTO) یا ثبت نام با USPTO می تواند مبنای یک برنامه کاربردی علامت تجاری بین المللی باشد که می تواند در تعدادی دیگر کشورها اگر گام های خاصی برداشته شود. [14]
ایالات متحده بخشی از پروتکل مادرید است که اجازه می دهد یک ثبت نام کننده یک پرونده بین المللی را ارسال کند و اگر این درخواست موفق باشد، علامت در کشورهایی که طرف پروتکل مادرید نیز شناخته شده اند و حفاظت می شوند. [15]
ثبت نام علامت تجاری بین المللی

موافقت نامه های دیگر را در نظر بگیرید. اگر کشوری که در آن ابتدا ثبت نام کرده اید با توافقنامه ای که با شما در دست نیست حفاظت می شود، توافقنامه های دیگر را که کشورهایی را که مایل به ثبت نام هستند را بررسی کنید. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
علامت تجاری جامعه (CTM)، که در کشورهای اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) محافظت می کند؛
کنوانسیون پاریس که شامل 175 کشور می شود؛
سازمان مالکیت معنوی منطقه ای آفریقا (ARIPO)، که توسط کشورهای انگلیسی زبان آفریقایی ایجاد شده است؛
سازمان افریقای د لا پروپراید Intellectuelle (OAPI)، که توسط کشورهای فرانسوی زبان در آفریقا تشکیل شده است؛ و
پیمان اندی که حفاظت از بولیوی، کلمبیا، اکوادور و پرو را فراهم می کند.
ثبت نام با دفاتر سازمان ها

1
دفتر یا سازمان صحیح پیدا کنید اگر کشور دلخواهی که در آن به دنبال حفاظت از بین المللی هستید، بخشی از یک توافقنامه، قرارداد یا معاهده است، برای دریافت پرونده ثبت نام خود از این سازمان برای ارسال پرونده های درست استفاده کنید. اگر کشور طرف قرارداد یا پیمان نباشد، دفتر مرجع علامت تجاری کشورها را پیدا کنید.
به عنوان مثال، اگر کشوری که به دنبال حفاظت از آن هستید بخشی از پروتکل مادرید باشد، پرونده بین المللی را با دفتر بین المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی) WIPO (ارسال کنید.
حفاظت بین المللی یک علامت تجاری نیز ممکن است از طریق ثبت علامت در کشورهای مختلف به دست آید. وبسایت WIPO را برای دفترچه ای از ادارات تجاری علامت تجاری کشور ببینید.

2
پرداخت هزینه های مورد نیاز اگر پرونده طبق پروتکل مادرید، از وبسایت WIPO برای محاسبه هزینه استفاده شود، برای تعیین مبلغ درست برای پرداخت درخواست بین المللی تحت پروتکل مادرید. [25] اگر شما در یکی از سازمان های دیگر یا کشور خاص خارج از ایالات متحده قرار گرفته اید که در آن حفاظت مورد نظر است، از وب سایت های دیگر سازمان یا دفتر نمایندگی های اداری علامت تجاری کشور استفاده کنید.

3
علامت خود را حفظ کنید. بخشی از حفظ علامت شما نیاز به استفاده شخصی از علامت و نظارت بر استفاده از علامت توسط احزاب دیگر دارد.
برای اطمینان از اینکه حقوق شما به علت عدم استفاده از حساب کاربری شما منقضی نمی شود، اطمینان حاصل کنید که از علامت در مکان هایی که ثبت شده است استفاده می کنید. در حالی که قوانین مربوط به انقضا ثبت نام به علت عدم استفاده متفاوت است، در برخی از حوزه های قانونی پنج سال عدم استفاده به اندازه کافی برای لغو مالکیت علامت است.
اگر یک مهمانی نامناسب از علامت خود استفاده می کند یا نقض آن، مهم است که اقدامات سریع برای محافظت از علامت خود انجام دهید. واکنش مناسب به نقض رعایت حبس از صدور نامه های متوقف و محرومیت برای ادعای پرونده نقض حقوق بشر است.

به شدت توصیه می شود که به دنبال یک وکیل باتجربه برای ثبت برند باشید که می تواند به شما کمک کند یک علامت را انتخاب کنید که واجد شرایط ثبت نام است، جستجو در پایگاه های داده، تهیه برنامه های خود، در نظر گرفتن حفاظت مناسب بین المللی، و کار با علامت تجاری کشورهای مربوطه دفتر و یا سازمان علامت تجاری. این می تواند زمان ارزشمندی را صرفه جویی کند و شاید از اجتناب از هزینه های غیر ضروری جلوگیری کند، در عین حال تضمین می کند که حفاظت از بین المللی در مکان های مناسب وجود دارد.در این مقاله ثبت سبز پنج عامل خارجی موثر در موفقیت یک شرکت را به صورت جامع ارائه می دهد.ثبت شرکت و انتخاب وایجاد صحیح آن بسیار حساس و اساسی است. ما با افتخار اعلام می داریم که ثبت شرکت شما را در اروپا و آسیا و… در اسرع وقت انجام می دهیم. ثبت شرکت و  ثبت برند خود را در تمام جهان به ثبت سبز بسپارید.